Türk Onkoloji Vakfı

Ana Sayfa  |  Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  İletişim

Hasta Hakları

Yeniköy Tıp Merkezi'nde tedavi olmaya başlamadan önce haklarınızı öğrenin.

Devamı

Check-Up

50 yaşın üzerindeki herkesin düzenli olarak check-up yaptırmasını öneriyoruz.

Devamı

Mamografi

Yeniköy Tıp Merkezi'nde Mamografi yaptırmak çok kolay.

Devamı

Fizik Tedavi

Yeniköy Tıp Merkezi en yeni teknoloji ile fizik tedavi hizmeti vermektedir.

Devamı

Meme İnceleme Yöntemleri Nelerdir ?

1 - Mamografi: Memenin temel inceleme yöntemi mamografidir. Konvansiyonel ve digital olarak 2 sisteme ayrılır.Mamografi az maliyetli ve düşük dozlu bir inceleme yöntemi olup meme kanserini erken saptamada önemlidir.Hastalara standart mamografi projeksiyonları olan mediolateraloblik(MLO) ve craniocaudal(CC) çekimler uygulanır.Şüpheli bölgelerin daha ayrıntılı incelenmesi için başka projeksiyonlarda eklenebilir.Yüksek kaliteli mamografi,meme kanseri tanısında standart referans yöntem kabul edilir.Bununla birlikte yöntem fizik muayenede saptanan lezyonların %10-20'sini saptamayabilir.Meme başından akıntısı olan olgularda süt kanallarına seyreltik kontrast madde verilerek yapılan mamografiye ise galaktografi denilmektedir.

2 - Meme Ultrasonu: Hastalara meme ultrasonu yapma nedenleri muayenede ve/veya mamografide saptanan lezyonların ayrıntılı değerlendirilmesine yardımcı olmaktır.Ayrıca biyopsi ihtiyacı olursa işleme kılavuzluk etmektir.İncelemede yüksek frekanslı genellikle 7.5-10 mhz'lik transdüserler kullanılır.Ultrasonun görevi öncelikle memede saptanan kitlelerin solid /kistik ayrımını yapmaktır.Ancak ultrason ile küçük kalsifikasyonlar saptanamaz.Genç hastalarda çoğunlukla fibrokistik yoğun meme parankimi olduğundan ,ultrason mamografidenönce uygulanarak hastayı radyasyon riskinden kurtarır.Ultrasonda saptanan kistik lezyonlar aspire edilebilirler.Doppler US ile de saptanan meme kitlelerinin vaskülarizasyonu değerlendirilerek bening,maling ayrımında daha fazla bilgi sağlanabilir.Son yıllarda vaskülarizasyonu belirginleştirmek için eko kontrast maddeler kullanılmaya başlanılmıştır.

3 - Meme MR: Meme MR özellikle yoğun meme parankimi olan hastalarda ve değişik lokalizasyonlu birden fazla lezyonu olan olgularda faydalıdır.Meme implantlarını rüptürleri ortaya çıkarmakta kullanılabilir.Meme ameliyatları sonrası rezidü -nüsk ayrımında önemli bilgiler verebilir.Meme kanseri evrelemesinde kullanılır.Meme MR incelemesinde kontrast madde kullanılabilir.Ancak mikrokalsifikasyonlar Mr ile değerlendirilemez.

Memede Girişimsel İşlemler:

Memenin girişimsel işlemler biyopsi,lokalizasyon ve kistlerin asprasyonlarını içermektedir.
 

Poliklinik ve Birimlerimiz  |  Doktorlarımız  |  Medikal Yazılar  |  Anlaşmalı Kurumlar  |  İletişim

© 2008 Türk Onkoloji Vakfı - Nurhan Kocabıyık Yeniköy Tıp Merkezi

Köybaşı Cad. Mübaşir Sok. No:2 Yeniköy Sarıyer / İstanbul

(+90) 212 223 56 38 - 39 - 40

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.   

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com